General Election -November 7, 1995

Official Results

OFFICIAL CUMULATIVE REPORT                                PAGE   1

                              GENERAL ELECTION
                              NOVEMBER 7, 1995
                              WOOD COUNTY, OHIO
                                159 PRECINCTS
 
                                             COUNT   PERCENT
PRECINCTS COUNTED - COUNTY WIDE                159    100.00
 
REGISTERED VOTERS - TOTAL                   69,158
 
BALLOTS CAST - TOTAL                        28,543     41.27
 
MAYOR - CITY OF BOWLING GREEN
   JOHN K. HARTMAN                DEM        1,235     23.70
   WESLEY K. HOFFMAN              REP        3,975     76.30
 
MEMBER OF COUNCIL-AT-LARGE - CITY OF BOWLING GREEN
   CHESTER H. MARCIN              DEM        2,544     50.21
   DAVID E. WOESSNER              REP        2,523     49.79
 
MEMBER OF COUNCIL FIRST WARD - CITY OF BOWLING GREEN
   JOHN L. MILLER                 REP          305     37.42
   SARAH C. OGDAHL                DEM          510     62.58
 
MEMBER OF COUNCIL SECOND WARD - CITY OF BOWLING GREEN
   WILLIAM J. FISCHER             DEM          595     76.68
   MATTHEW J. NASKA               REP          181     23.32
 
MEMBER OF COUNCIL THIRD WARD - CITY OF BOWLING GREEN
   ROBERT P. GOODWIN              DEM          622     45.77
   REBECCA MARCH HANSEN           REP          737     54.23
 
MEMBER OF COUNCIL FOURTH WARD - CITY OF BOWLING GREEN
   JOHN MURA                      DEM        1,254     55.96
   STUART STEARNS                 REP          987     44.04
 
MAYOR - CITY OF FOSTORIA
   JAMES E. BAILEY                DEM          173     67.84
   KEN PRICE                      REP           82     32.16
 
PRESIDENT OF COUNCIL - CITY OF FOSTORIA
   JOSEPH E. DROLL                REP          188    100.00
 
AUDITOR - CITY OF FOSTORIA
   CORTLAND N. HEYKOOP            REP          173    100.00
 
CITY DIRECTOR OF LAW - CITY OF FOSTORIA
   ALICIA WOLPH                   REP          174    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL-AT-LARGE - CITY OF FOSTORIA
THREE TO BE ELECTED
   JOHN DAVOLI                    REP          155     27.15
   DONALD A. ELCHERT              DEM          138     24.17
   JOELLA B. FEASEL               REP          134     23.47
   BARBARA L. MARLEY              DEM          144     25.22
 
MEMBER OF COUNCIL SECOND WARD - CITY OF FOSTORIA
   LAVERNE C. ANDERSON            REP          178    100.00
 
MAYOR - CITY OF NORTHWOOD
   DENNIS R. EBEL                              855     63.76
   JOHN R. HAGEMAN                             486     36.24
 
MEMBER OF COUNCIL - CITY OF NORTHWOOD
THREE TO BE ELECTED
   PATRICIA A. BELKNAP                         699     20.24
   JEFFREY E. CULLER                           724     20.97
   CHARLES M. KOZINA                         1,025     29.68
   RICHARD B. RADOCY                         1,005     29.11
 
TREASURER - CITY OF PERRYSBURG
   WILLIAM H. MCLEAN                         2,911    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - CITY OF PERRYSBURG
FOUR TO BE ELECTED
   WALTER C. HALES                           1,603     11.96
   KIM T. KLEWER                             1,703     12.70
   TIMOTHY C. MCCARTHY                       2,100     15.66
   JONATHAN F. ORSER                         2,088     15.57
   BOBBY V. PARRISH                          1,363     10.17
   SCOTT PREPHAN                             1,415     10.55
   GARY R. SAMPLES                           1,423     10.61
   JUDITH A. VERKIN                          1,713     12.78
 
MAYOR - CITY OF ROSSFORD
   RICHARD A. KOVACH                           879     39.19
   MARK G. ZUCHOWSKI                         1,364     60.81
 
MEMBER OF COUNCIL - CITY OF ROSSFORD
THREE TO BE ELECTED
   CLYDE W. ALEXANDER                        1,275     22.55
   PATRICK A. CARSON                         1,005     17.77
   KENNETH V. GACIK                            737     13.03
   KENNETH R. GWOZDZ, SR.                    1,130     19.98
   ROBERT WATROL                             1,508     26.67
 
JUDGE OF MUNICIPAL COURT - BOWLING GREEN
FULL TERM COMMENCING 1/1/96
   MARK B. REDDIN                            6,943     53.41
   THOMAS H. VOGTSBERGER                     6,056     46.59
 
JUDGE OF MUNICIPAL COURT - PERRYSBURG
FULL TERM COMMENCING 1/1/96
   TIMOTHY J. BROWN                          3,798     29.85
   S. DWIGHT OSTERUD                         8,924     70.15
 
MAYOR - VILLAGE OF BAIRDSTOWN
   CHRISTOPHER P. BARRINGER                     17    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF BAIRDSTOWN
   ALICE L. BURRIS                              17    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF BAIRDSTOWN
TWO TO BE ELECTED
   NO CANDIDATE FILED
 
MAYOR - VILLAGE OF BLOOMDALE
   CAROL KIRBY                                 132    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF BLOOMDALE
   SHIRLEY ROSENDALE                           164    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF BLOOMDALE
TWO TO BE ELECTED
   MARILYN SUE HARRIS                          116     55.77
   SKEETER HUNT                                 92     44.23
 
MAYOR - VILLAGE OF BRADNER
   RICHARD R. TEEPLE                           246    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF BRADNER
   JANICE A. STUMP                             252    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF BRADNER
TWO TO BE ELECTED
   LINDA S. WILDMAN                            198    100.00
 
MEMBER OF BD OF TRUSTEES OF PUBLIC AFFAIRS - BRADNER VILL
TWO TO BE ELECTED
   NO CANDIDATE FILED
 
MAYOR - VILLAGE OF CUSTAR
   MARK SMITH                                   49    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF CUSTAR
   NO CANDIDATE FILED
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF CUSTAR
TWO TO BE ELECTED
   MARY ANN CRAWFORD                            43    100.00
 
MEMBER OF BD OF TRUSTEES OF PUBLIC AFFAIRS - CUSTAR VILL
TWO TO BE ELECTED
   NO CANDIDATE FILED
 
MAYOR - VILLAGE OF CYGNET
   RUTH HAAS                                   130    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF CYGNET
   PHILIP W. BOWSHER                           108     63.16
   LINDA J. STRICKLAND                          63     36.84
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF CYGNET
TWO TO BE ELECTED
   BRUCE MATHIAS                               114     39.86
   LINDA L. MATHIAS                             75     26.22
   MATTHEW E. MAYO                              97     33.92
 
MEMBER OF BD OF TRUSTEES OF PUBLIC AFFAIRS - CYGNET VILL
TWO TO BE ELECTED
   EDWARD J. HARTIGAN                          146    100.00
 
MAYOR - VILLAGE OF GRAND RAPIDS
   JAMES L. LASHUAY                             44     15.22
   DONALD J. THIEBAUT                          168     58.13
   M. JERRY WRIGHT                              77     26.64
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF GRAND RAPIDS
   DONALD E. ESTEP                             252    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF GRAND RAPIDS
TWO TO BE ELECTED
   LAURA M. TRIPP                              191    100.00
 
MAYOR - VILLAGE OF HASKINS
   KENNETH W. FALLOWS                          154    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF HASKINS
   SHIRLEY J. SHELDRICK                        170    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF HASKINS
TWO TO BE ELECTED
   CHARLENE M. GENSON                          161    100.00
 
MEMBER OF BD OF TRUSTEES OF PUBLIC AFFAIRS - HASKINS VILL
TWO TO BE ELECTED
   DEAN ASMUS                                  160    100.00
 
MAYOR - VILLAGE OF HOYTVILLE
   NO CANDIDATE FILED
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF HOYTVILLE
   EDNA KLINE H. JOHNSON                        84    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF HOYTVILLE
TWO TO BE ELECTED
   NO CANDIDATE FILED
 
MEMBER OF BD OF TRUSTEES OF PUBLIC AFFAIRS - HOYTVILLE
   NO CANDIDATE FILED
 
MAYOR - VILLAGE OF JERRY CITY
   GERALD HEINZE                                90    100.00
 
CLERK - VILLAGE OF JERRY CITY
   JANICE BAUMAN                                95    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF JERRY CITY
TWO TO BE ELECTED
   TODD E. MAYO                                 67     45.89
   DALE E. SEIBERT                              79     54.11
 
MAYOR - VILLAGE OF LUCKEY
   HARLEY G. JACOBS                            158     60.31
   DONALD F. PADGETT                           104     39.69
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF LUCKEY
   ROBYN L. MOELLENBERG                        209    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF LUCKEY
TWO TO BE ELECTED
   GENE H. DUTY                                 98     22.02
   TERRY L. HYMORE                             145     32.58
   RONALD G. MILLER                            202     45.39
 
MAYOR - VILLAGE OF MILLBURY
   MICHAEL D. TIMMONS                          230    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF MILLBURY
   MARILYN L. SCHWAMBERGER                     222    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF MILLBURY
TWO TO BE ELECTED
   MARK MARCHETTO                              187     50.00
   ROBERT WININGER                             187     50.00
 
MAYOR - VILLAGE OF MILTON CENTER
   NO CANDIDATE FILED
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF MILTON CENTER
   MARGIE J. RICHENDOLLAR                       34    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF MILTON CENTER
TWO TO BE ELECTED
   LARRY E. RICHENDOLLAR                        35    100.00
 
MAYOR - VILLAGE OF NORTH BALTIMORE
   DONALD L. HENDREN              REP          471    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF NORTH BALTIMORE
   FAITH K. GALLANT               REP          543     73.58
   MARGARET L. JONES              IND          195     26.42
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF NORTH BALTIMORE
TWO TO BE ELECTED
   HAROLD BOWER                   REP          381     41.96
   GREGORY F. WAALAND             REP          527     58.04
 
MEMBER OF BD OF TRUSTEES OF PUBLIC AFFAIRS - N BALTIMORE
   ROBERT HARTIGAN                REP          635    100.00
 
MAYOR - VILLAGE OF PEMBERVILLE
   GUSTAVA V. OBERHOUSE                        319    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF PEMBERVILLE
   RUTH A. PHILLIPS                            364    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF PEMBERVILLE
TWO TO BE ELECTED
   ROBERT MAZUR                                270     48.56
   THOMAS G. REITER                            286     51.44
 
MEMBER OF BD OF TRUSTEES OF PUBLIC AFFAIRS - PEMBERVILLE
TWO TO BE ELECTED
   HOMER JOHNSON                               281     46.37
   RICHARD J. SHEETS                           325     53.63
 
MAYOR - VILLAGE OF PORTAGE
   FRANK DONALD ENRIGHT                         84    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF PORTAGE
   NO CANDIDATE FILED
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF PORTAGE
TWO TO BE ELECTED
   NO CANDIDATE FILED
 
MAYOR - VILLAGE OF RISINGSUN
   ROBERT J. COX                               118     61.14
   RACHEL M. DISSAUER                           75     38.86
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF RISINGSUN
   DARRELL J. HOLMAN                            80     41.24
   TAMMY R. LEADY                              114     58.76
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF RISINGSUN
TWO TO BE ELECTED
   EARL W. MORSE                                85     38.81
   RICK WHETSEL                                134     61.19
 
MAYOR - VILLAGE OF TONTOGANY
   NO CANDIDATE FILED
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF TONTOGANY
   RONALD A. CURRENT                           120    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF TONTOGANY
TWO TO BE ELECTED
   BRENDA J. MACKEY                            111     62.36
   MARK A. YEARY                                67     37.64
 
MEMBER OF BD OF TRUSTEES OF PUBLIC AFFAIRS - TONTOGANY
TWO TO BE ELECTED
   DALE A. FOX                                 103     55.68
   RICHARD G. HARSHMAN                          82     44.32
 
MAYOR - VILLAGE OF WALBRIDGE
   ROBERT J. HAMMERSMITH                       187     19.70
   JAMES M. HOSKINSON                          130     13.70
   GREGORY E. PASQUALONE                       256     26.98
   ROBERT J. ROBSON                            376     39.62
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF WALBRIDGE
   CONNIE KARAGIANNAKIS                        739    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF WALBRIDGE
TWO TO BE ELECTED
   WARREN A. BYINGTON, JR.                     540     49.18
   TRACI D. TAYLOR                             558     50.82
 
MAYOR - VILLAGE OF WAYNE
   JAMES R. DAVID                              216    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF WAYNE
   JANET R. ELDER                              201    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF WAYNE
TWO TO BE ELECTED
   JANET L. STOUDINGER                         211    100.00
 
MAYOR - VILLAGE OF WEST MILLGROVE
   JAMES P. CARR                                29     61.70
   SUSAN ANN WEAVER                             18     38.30
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF WEST MILLGROVE
   NO CANDIDATE FILED
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF WEST MILLGROVE
TWO TO BE ELECTED
   KATHLEEN J. LONG                             37     59.68
   EARL H. WEAVER                               25     40.32
 
MAYOR - VILLAGE OF WESTON
   DAVID DICKEY                                249    100.00
 
CLERK-TREASURER - VILLAGE OF WESTON
   JUANITA T. YBANES                           256    100.00
 
MEMBER OF COUNCIL - VILLAGE OF WESTON
TWO TO BE ELECTED
   NO CANDIDATE FILED
 
TOWNSHIP TRUSTEE - BLOOM TOWNSHIP
   DEAN A. BARNHISEL                           542    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - BLOOM TOWNSHIP
   MAURICE I. HINES                            481    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - CENTER TOWNSHIP
   JAMES R. DUNIPACE, JR.                      251    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - CENTER TOWNSHIP
   JAN SARVER                                  245    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - FREEDOM TOWNSHIP
   JAMES A. WITKER                             585    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - FREEDOM TOWNSHIP
   KATHYRN V. RAHE                             631    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - GRAND RAPIDS TOWNSHIP
   TIM OBERMYER                                359    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - GRAND RAPIDS TOWNSHIP
   CARY J. LONG                                320    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - HENRY TOWNSHIP
   MARK D. GAZAREK                             262     29.31
   MAURICE O. HOUGH                            338     37.81
   JERRY JULIEN                                294     32.89
 
TOWNSHIP CLERK - HENRY TOWNSHIP
   ANTHONY T. SWARTZ                           726    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - JACKSON TOWNSHIP
   BRENDYN L. GEORGE                           104     41.11
   HARRY I. GIBSON, JR.                         21      8.30
   DENNIS M. MYERS                              44     17.39
   DANIEL R. ZERNHEL                            84     33.20
 
TOWNSHIP CLERK - JACKSON TOWNSHIP
   SANDRA L. MYERS                             214    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - LAKE TOWNSHIP
   ETHAN B. REMLEY                           1,117     44.22
   KATHLEEN M. STEINGRABER                   1,409     55.78
 
TOWNSHIP CLERK - LAKE TOWNSHIP
   RAY L. MCLARGIN                           2,111    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - LIBERTY TOWNSHIP
   LYLE L. BOMER                               192     40.94
   RANDY GALLIER                               126     26.87
   LINDA H. MATHENY                            151     32.20
 
TOWNSHIP CLERK - LIBERTY TOWNSHIP
   ERNNIE L. NAUGLE                            388    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - MIDDLETON TOWNSHIP
   THOMAS E. GREIVE, SR.                       173     25.52
   ALLEN V. LIMES                              183     26.99
   MIKE ROLLER                                 197     29.06
   GORDON WENIG                                125     18.44
 
TOWNSHIP CLERK - MIDDLETON TOWNSHIP
   MILAYNE E. WALKER                           570    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - MILTON TOWNSHIP
   DAVID CHAMBERLAIN                           133     36.24
   CHARLES HOILE                               234     63.76
 
TOWNSHIP CLERK - MILTON TOWNSHIP
   STEPHEN W. CRAWFORD                         295    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - MONTGOMERY TOWNSHIP
   KENNETH GENE AULT                           389     35.43
   PAUL A. BOICE                               370     33.70
   ROLLAND E. KNISELY                          339     30.87
 
TOWNSHIP CLERK - MONTGOMERY TOWNSHIP
   NO CANDIDATE FILED
 
TOWNSHIP TRUSTEE - PERRY TOWNSHIP
   DALE STRAUSBAUGH                            471    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - PERRY TOWNSHIP
   LUCINDA SIMON                               156     34.21
   JOAN K. ZIEGMAN                             300     65.79
 
TOWNSHIP TRUSTEE - PERRYSBURG TOWNSHIP
   ROBERT W. BUSCH                             583     24.17
   GERALD E. HENRY                             660     27.36
   DALLAS H. PAUL                              841     34.87
   LARRY I. REITZ                              328     13.60
 
TOWNSHIP CLERK - PERRYSBURG TOWNSHIP
   KAREN DAYSS                               2,092    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - PLAIN TOWNSHIP
   DEAN E. AUGENSTEIN                          391    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - PLAIN TOWNSHIP
   PATRICIA R. FROST                           326    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - PORTAGE TOWNSHIP
   EDWIN M. FOOS                               343    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - PORTAGE TOWNSHIP
   LYNDA FLAMES                                190     45.13
   JANET K. SHAFFER                            231     54.87
 
TOWNSHIP TRUSTEE - TROY TOWNSHIP
   MICHAEL HOELTER                             620    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - TROY TOWNSHIP
   JEROME A. CARPENTER                         679    100.00
 
TOWNSHIP TRUSTEE - WASHINGTON TOWNSHIP
   MELVIN F. MEHRING                           111     21.14
   ALEX MOLNER                                  63     12.00
   STEVE POWELL                                237     45.14
   DAVID L. SMITH                              114     21.71
 
TOWNSHIP CLERK - WASHINGTON TOWNSHIP
   BARBARA J. ENRIGHT                          246     47.22
   WILLIAM F. HEIMAN                           275     52.78
 
TOWNSHIP TRUSTEE - WEBSTER TOWNSHIP
   MARK BUSHMAN                                281    100.00
 
TOWNSHIP CLERK - WEBSTER TOWNSHIP
   NO CANDIDATE FILED
 
TOWNSHIP TRUSTEE - WESTON TOWNSHIP
   JOHN CARPENTER                              240     52.06
   DONALD R. DURHAM                            221     47.94
 
TOWNSHIP CLERK - WESTON TOWNSHIP
   STAN B. BUCKSKY                             406    100.00
 
MEMBER GOVERNING BD OF EDUC SERV CENTER - HANCOCK COUNTY
TWO TO BE ELECTED
   JOHN D. PETERS                              157    100.00
 
MEMBER GOVERNING BD OF EDUC SERV CENTER - HENRY COUNTY
TWO TO BE ELECTED
   RALPH C. WELZ                                 0
 
MEMBER GOVERNING BD OF EDUC SERV CENTER - LUCAS COUNTY
TWO TO BE ELECTED
   RANDY DIXON                                  39     45.35
   WADE KAPSZUKIEWICZ                           19     22.09
   DAVID MCKAY                                  28     32.56
 
MEMBER GOVERNING BD OF EDUC SERV CENTER - SANDUSKY COUNTY
FULL TERM COMMENCING 1/1/96
   NO CANDIDATE FILED
 
MEMBER GOVERNING BD OF EDUC SERV CENTER - SANDUSKY COUNTY
UNEXPIRED TERM ENDING 12/31/97
   JAMES G. RITTER                             442    100.00
 
MEMBER GOVERNING BD OF EDUC SERV CENTER - WOOD COUNTY
TWO TO BE ELECTED
   KATHY LIMES                               5,303     41.80
   TIMOTHY F. SMITH                          4,247     33.48
   JOE SPROUL                                3,136     24.72
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - ANTHONY WAYNE LSD
THREE TO BE ELECTED
   LONNIE BINGHAM                               12      5.88
   CINDY BOX                                    26     12.75
   C. C. FORCHE                                  3      1.47
   CAROL K. GOTTSCHALK                          48     23.53
   MARK E. LANGENDORFER                         15      7.35
   PATSY A. LANGENDORFER                        11      5.39
   KATHLEEN M. RAHN                             14      6.86
   GARY A. ROSER                                39     19.12
   JOHN W. ROZIC                                36     17.65
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - BOWLING GREEN CITY SD
THREE TO BE ELECTED
   TERRI BLACKFORD                             962      5.47
   ROBERT K. CLARK                           1,119      6.36
   ELLEN DALTON                              2,555     14.52
   BRIAN DICKEN                                694      3.94
   GREGORY W. FRANKE                         1,202      6.83
   ROBERT A. MCOMBER                         1,933     10.98
   THOMAS MILBRODT                           2,405     13.67
   FAITH K. OLSON                            1,136      6.45
   RALPH C. ST. JOHN                         1,771     10.06
   JEFF VIOLA                                  595      3.38
   PAUL WINDISCH                             3,227     18.34
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - EASTWOOD LSD
TWO TO BE ELECTED
   LOU ANN DERR                                709     20.44
   PHILIP DONALDSON                            747     21.54
   CATHY MILLER                              1,008     29.07
   RONALD M. SCHULTE                         1,004     28.95
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - ELMWOOD LOCAL SCHOOL DISTRICT
THREE TO BE ELECTED
   JILL D. ENGLE                               789     19.37
   MATT A. FEASEL                              806     19.78
   THOMAS M. FRANKFATHER                       779     19.12
   DARRELL MEARS                               625     15.34
   JOHN REYNOLDS, JR.                        1,075     26.39
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - FOSTORIA CITY SCHOOL DISTRICT
TWO TO BE ELECTED
   THOMAS P. JAGUCKI                           361     47.88
   RONALD L. REINHARD                          393     52.12
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - GIBSONBURG EXEMPT VILLAGE SD
TWO TO BE ELECTED
   KENNETH J. CANTRELL                           1     16.67
   BRAD T. JURSKI                                0
   JOHN C. SCHUETT                               2     33.33
   JAMES A. SWORDEN                              3     50.00
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - LAKE LOCAL SCHOOL DISTRICT
FULL TERM COMMENCING 1/1/96
TWO TO BE ELECTED
   TIM DELONG                                1,363     32.58
   DAVID KALISIK                               841     20.11
   JUDITH MAKOWSKI                           1,104     26.39
   MARK JASON WALLACE                          875     20.92
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - LAKE LOCAL SCHOOL DISTRICT
UNEXPIRED TERM ENDING 12/31/97
   TIMOTHY J. SCHMIDLIN                      1,801    100.00
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - LAKOTA LOCAL SCHOOL DISTRICT
FULL TERM COMMENCING 1/1/96
TWO TO BE ELECTED
   ROBERT K. BRUBAKER                          366     37.85
   MARILYN M. SMITH                            324     33.51
   DAVID K. STROUD                             277     28.65
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - LAKOTA LOCAL SCHOOL DISTRICT
UNEXPIRED TERM ENDING 12/31/97
TWO TO BE ELECTED
   RICHARD D. GREASER                          386     52.59
   ROMA F. WALLACE                             348     47.41
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - MCCOMB LOCAL SCHOOL DISTRICT
TWO TO BE ELECTED
   GLENN W. BRICKMAN                           175     60.55
   JAMES L. POTTS                              114     39.45
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - NORTH BALTIMORE SD
TWO TO BE ELECTED
   TAMMY M. EHLE                               496     42.69
   SHELLY E. SIMON                             666     57.31
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - NORTHWOOD LOCAL SD
TWO TO BE ELECTED
   RANDY K. KOZINA                             975     42.23
   JOHN KRYTUS                                 296     12.82
   TIMOTHY L. REARDON                        1,038     44.95
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - OTSEGO LOCAL SCHOOL DISTRICT
TWO TO BE ELECTED
 * CANDIDATE WITHDREW
   MADELYNN KANNEN                             647     22.90
   DAVID F. MERTZ                            1,280     45.31
   BEV SHANK                                   849     30.05
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - PATRICK HENRY LOCAL SD
TWO TO BE ELECTED
   JERRY L. SPENCE                               5     29.41
   JOHN SUNDERMAN                               12     70.59
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - PERRYSBURG EXEMPT VILLAGE SD
TWO TO BE ELECTED
   GRANT W. GARN                             3,287     48.87
   JOHN F. KEVERN                            3,439     51.13
 
MEMBER BOARD OF EDUCATION - ROSSFORD EXEMPT VILLAGE SD
THREE TO BE ELECTED
   JAMES A. GEIGER                           1,640     20.25
   WILLIAM GLADIEUX                          2,205     27.22
   IRVING J. WARCHOL, JR.                    2,133     26.33
   BEVERLY J. ZUCHOWSKI                      2,122     26.20
 
STATE ISSUE #1 - PROPOSED CONSTITUTIONAL AMENDMENT
LIMIT GOVERNOR'S AUTHORITY TO REDUCE CRIMINAL SENTENCES
   YES                                      19,448     71.75
   NO                                        7,656     28.25
 
STATE ISSUE #2 - PROPOSED CONSTITUTIONAL AMENDMENT
PRESERVE AND EXPAND PUBLIC INFRASTRUCTURE
   YES                                      15,815     62.43
   NO                                        9,516     37.57
 
PROPOSED TAX LEVY - WOOD CO ALCOHOL, DRUG ADDICTION AND
MENTAL HEALTH SERVICES BOARD * REPLACEMENT *
PROVIDING ALCOHOL, DRUG ADDICTION, MENTAL HEALTH NEEDS
1.1 MILLS, COMMENCING 1995 FOR 10 YEARS
   FOR THE TAX LEVY                         16,329     58.89
   AGAINST THE TAX LEVY                     11,398     41.11
 
PROPOSED TAX LEVY - PERRYSBURG CITY *REPLACEMENT*
COLLECTION AND DISPOSAL OF GARBAGE AND REFUSE
1 MILLS, COMMENCING 1995 FOR 2 YEARS
   FOR THE TAX LEVY                          2,973     75.73
   AGAINST THE TAX LEVY                        953     24.27
 
CITY CHARTER AMENDMENT - PERRYSBURG CITY
ORDINANCE NO. 119-95 - REGULAR MEETING
   YES                                       2,322     76.41
   NO                                          717     23.59
 
CITY CHARTER AMENDMENT - PERRYSBURG CITY
ORDINANCE NO. 120-95 - COUNCIL POWER OF CONTRACTS
   YES                                       2,326     68.43
   NO                                        1,073     31.57
 
CITY CHARTER AMENDMENT - PERRYSBURG CITY
ORDINANCE NO. 129-95 - ADM OFFICES - GENERAL PROVISIONS
   YES                                       2,102     65.52
   NO                                        1,106     34.48
 
CITY CHARTER AMENDMENT - PERRYSBURG CITY
ORDINANCE NO. 130-95 - DIRECTOR OF LAW
   YES                                       2,568     72.62
   NO                                          968     27.38
 
CITY CHARTER AMENDMENT - PERRYSBURG CITY
ORDINANCE NO. 124-95 - COMMISSIONS & BOARDS-BD OF HEALTH
   YES                                       2,410     71.43
   NO                                          964     28.57
 
PROPOSED TAX LEVY - BLOOMDALE VILLAGE *RENEWAL*
CURRENT EXPENSES
1.3 MILLS, COMMENCING 1996 FOR 5 YEARS
   FOR THE TAX LEVY                            117     63.59
   AGAINST THE TAX LEVY                         67     36.41
 
PROPOSED TAX LEVY - LUCKEY VILLAGE *RENEWAL*
CURRENT EXPENSES
1.9 MILLS, COMMENCING 1995 FOR 5 YEARS
   FOR THE TAX LEVY                            207     78.71
   AGAINST THE TAX LEVY                         56     21.29
 
PROPOSED TAX LEVY - RISINGSUN VILLAGE *RENEWAL*
CURRENT EXPENSES
1.3 MILLS, COMMENCING 1995 FOR 4 YEARS
   FOR THE TAX LEVY                            137     70.62
   AGAINST THE TAX LEVY                         57     29.38
 
PROPOSED TAX LEVY - RISINGSUN VILLAGE *RENEWAL*
STREET RESURFACING AND REPAIR
2 MILLS, COMMENCING 1995 FOR 5 YEARS
   FOR THE TAX LEVY                            127     65.46
   AGAINST THE TAX LEVY                         67     34.54
 
PROPOSED TAX LEVY - WESTON VILLAGE *RENEWAL*
MAINTAINING AND OPERATING WESTON CEMETARY
0.9 MILLS, COMMENCING 1996 FOR 5 YEARS
   FOR THE TAX LEVY                            210     66.46
   AGAINST THE TAX LEVY                        106     33.54
c
PROPOSED TAX LEVY EMERGENCY - LAKOTA LSD *RENEWAL*
EMERGENCY REQUIREMENTS
7.4 MILLS, COMMENCING 1996 FOR 5 YEARS
   FOR THE TAX                                 356     54.10
   AGAINST THE TAX                             302     45.90
 
PROPOSED TAX LEVY - MCCOMB LSD *ADDITIONAL*
PERMANENT IMPROVEMENTS
3.36 MILLS, FOR A PERIOD OF 5 YEARS
   FOR THE TAX LEVY                            110     45.08
   AGAINST THE TAX LEVY                        134     54.92
 
PROPOSED TAX LEVY - NORTH BALTIMORE SD *RENEWAL*
PROVIDING FOR EMERGENCY REQUIREMENTS
3.2 MILLS, COMMENCING 1996 FOR 5 YEARS
   FOR THE TAX                                 627     67.93
   AGAINST THE TAX                             296     32.07
 
PROPOSED BOND ISSUE - ROSSFORD EXEMPT VILLAGE SD
ADDING, REMODELING, ETC. FOR NEW MIDDLE SCHOOL
$26 MILLION TO BE REPAID ANNUALLY MAX PERIOD 27 YRS
   FOR THE BOND ISSUE                        1,614     45.77
   AGAINST THE BOND ISSUE                    1,912     54.23